Mac cihazlarına virüs bulaşır mı? Mac Temizleyici ürününe ihtiyacım var mı?

Bir Mac cihazına virüs bulaşır mı ve Mac Antivirüs'e ihtiyacım var mı? Kısaca cevaplayacak olursak, evet. Apple bilgisayarlarının, Windows bilgisayarları ile karşılaştırıldığında bir virüs tarafından etkilenme olasılığı genellikle daha nadirdir.  Bunun ana nedenleri, Windows pazarının çok daha büyük olması, virüs geliştiricilerinin mümkün olduğunca fazla kişiyi hedef almak istemeleridir. Daha fazla kişi hedef alındığında virüsün yayılma olasılığı da artmaktadır. Pazarın küçük bir yüzdesi için virüs geliştirmek üzere zaman harcamak onlar için neredeyse boşa geçen zamandır.

Bir Mac temizleyici çok önemlidir. Listemizde tüm cihazlar veya Clean my Mac veya sadece Mac cihazlar için MacKeeper gibi harika öneriler bulunmaktadır.

Aşağıda Apple bilgisayarlarına, Windows bilgisayarlarına göre neden daha az virüs buluşabileceği ile ilgili diğer nedenler yer almaktadır:

  1. Mac OS X, Unix Kernel üzerine inşa edilmiştir ve bu da en eski ve en güvenilir işletim sistemlerinden biridir.
  2. Virüs geliştiricileri, Microsoft Windows hakkında daha fazla bilgiye sahiptir ve bu nedenle Windows platformu için virüs geliştirmeleri daha kolaydır.
  3. Virüs veya zararlı yazılımları oluşturmak için kullanılan komut dosyası, araç ve kodun büyük kısmı Microsoft Windows ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
  4. Mac cihazları Gatekeeper adı verilen bütünleşik bir güvenlik yazılımına sahiptir ve bu Apple tarafından dijital olarak imzalanmamış ve onaylanmamış herhangi bir üçüncü taraf yazılım uygulamasının çalışmasına izin vermemektedir.

Ancak hem Mac hem de Windows üzerinde küresel olarak kullanılan Java veya Adobe Flash gibi tarayıcı eklentileri virüs bulaşmasına neden olabilmektedir. Pek çok kullanıcı bunları kurarak tüm sistemlerinin güvenliğini tehlikeye atmaktadırlar.

Günümüzde Mac cihazlarının popülaritesi o kadar arttı ki, bu pazar virüs geliştiricileri için çok daha fazla çekici olmaya başladı ve buna bağlı olarak Mac cihazlarında da virüsler çok daha yaygınlaştı. 2014 yılında büyük bir güvenlik açığı keşfedildi. Güvenli olmayan bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda bir hacker tüm kişisel verilerinize erişim sağlayabiliyordu.

Emin olmak için Mac cihazınızı bir antivirüs programı ile koruyun. Her şeyden önce güvenlik!Disclosure

Bu sitede yer alan içerik, puanlar, derecelendirme, eğilimler ve değerlendirmeler tamamen eniyi10antivirus.com'un takdir yetkisindedir. Bilgiler kesinlikle araştırma ve bilgilendirme amacına yöneliktir. Tüm bilgileri güncel tutmak ve doğru olarak sunmak için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz, ancak sürekli değişkenlik gösteren antivirüs dünyası açısından bunu garanti edemeyiz. Bu bilgileri ücretsiz olarak sunabilmek için eniyi10antivirus.com burada ürünlerine yer verilen bazı şirketlerden maddi yardım almaktadır. Alınan maddi yardım seviyesi şirketlerin bulunduğu yeri ve sunum içindeki sıralarını belirlemektedir.